Meraklı gözlerle gökyüzünü gözlemlediler

Kategoride Diğer

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ‘Gökyüzü Gözlem Geceleri’ etkinliğinde 7’den 70’e herkes meraklı gözlerle gökyüzünü izledi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığına bağlı olarak hizmet veren Kocaeli Bilim Merkezi’nde 19-20 Ağustos tarihlerinde Gökyüzü Gözlem Geceleri etkinliği gerçekleştirildi. Küçük büyük her yaştan insanın ilgi gösterdiği gözlem şenliğinde bilim severler gökyüzünü keşfetme fırsatı buldu. Teleskoplar ile Satürn, Jüpiter ve Ay gözleminin yapıldığı etkinlikte katılımcılar alanda yer alan atölye çalışmaları, planetaryum, VR sanal gerçeklik, açık hava sineması ve oyunlar ile eğlenceli vakit geçirme imkânı buldular. 

HER YAŞA HERKESE BİLİM

Her Yaşa Herkese Bilim mottosu ile küçük büyük her yaş grubundan ziyaretçinin ilgi gösterdiği etkinlik yoğun katılım ile gerçekleştirildi. Gözlem Geceleri etkinliği boyunca ziyaretçiler, 18:30 ve 20:30 saatleri arasında okul öncesi, ilkokul ve ortaokul kategorilerinde gökyüzü ve gezegenler temalı atölye etkinliklerine katıldı. Aynı zamanda alanda kurulan açık hava sineması, sanal gerçeklik ile uzay turu ve planetaryum gösterimini izleyen çocuklar ve yetişkinler, havanın kararmasıyla birlikte Satürn, Jüpiter gezegenlerini ve Ay yüzeyini gözlemlediler.

EĞLENİRKEN ÖĞRETEN ATÖLYELER

Etkinlikte 18:30-20:30 saatleri arasında Nebula Atölyesi, Roket Yapımı, Güneş Sisteminiz, Güneş ve Ay Tutulması, Gök Atlası ve Usturlap Yapımı ve Mars Aracı Yapımı atölyeleri yer aldı. Atölye etkinliklerinde eğlenirken öğrenen çocuklar, en iyi çalışmayı yapmak için birbirleriyle yarıştı.

AÇIK HAVADA SİNEMA

Planetaryum film gösterimi, sanal gerçeklik ile uzay turu ve ilgi çekici oyunların da yer aldığı alanda, bilim severler etkinlik boyunca eğlenceli aktivitelere katılım sağladılar. Yine etkinlik alanında kurulan açık hava sinemasında ise birinci gün Yıldızlararası, ikinci gün Marslı filmleri ile açık hava sineması keyfi ziyaretçilere sunuldu.

SÜRPRİZ HEDİYELER

Etkinliğe katılım sağlayan ziyaretçilere çekiliş ile sürpriz hediyeler de dağıtıldı. Atölye çalışmaları ve alan aktivitelerine katılan ziyaretçiler kendilerine verilen çekiliş biletleri ile çekilişe katılım sağladı. Birinci gün talihlisi Teleskop hediyesinin sahibi olurken, ikinci günün talihlisi LEGO Seti’nin sahibi oldu.

- REKLAM -
- Booking -spot_img