Mavi balonlar diyabetli çocuklar için uçuruldu

Kategoride Diğer

Kocaeli Üniversitesi Hastanesi Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Bilim Dalı tarafından 14 Kasım Diyabet Günü kapsamında etkinlikler düzenlendi. Kocaeli Valisi Seddar Yavuz’un eşi Selda Yavuz ile Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın eşi ve Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Figen Büyükakın’ın da teşrifleriyle gerçekleştirilen ve “Sensörler Diyabetli Çocukların Hakkıdır” sloganıyla düzenlenen etkinliklerde gökyüzüne mavi balonlar bırakıldı.

Kocaeli Üniversitesi Hastanesi Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Bilim Dalı tarafından 14 Kasım’da Atatürk anıtına çelenk sunulmasıyla başlayan program kapsamında bugün (16.11.2022) Morfoloji Binası’nda çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Programa; Kocaeli Valisi Seddar Yavuz’un eşi Selda Yavuz ile Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın eşi ve Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Figen Büyükakın, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan yanı sıra akademisyenler, diyabetli çocuklar ve aileleri katıldı.

Diyabette farkındalık yaratmak amacıyla kurulan masada poster ve broşürlerle yeni teknolojilerin diyabet bakımında kullanımı hakkında ailelerin ve sağlık personellerinin bilgilendirildiği, diyabetli çocuklarla birlikte palyaço ve oyun etkinliği yapıldığı programda son olarak hep birlikte gökyüzüne mavi balonlar bırakıldı.

Etkinlikler kapsamında konuşan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan, “Sensörler Diyabetli Çocukların Hakkıdır” sloganının daha güçlü duyurulmasına destek olan Selda Yavuz Hanımefendi ve Doç. Dr. Figen Büyükakın Hanımefendiye, etkinlikleri düzenleyen Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Filiz Mine Çizmecioğlu Jones ve ekibine teşekkür etti. Diyabet hastalığın ömür boyu sürdüğünü ve bu kapsamda farkındalığın artırılmasının önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Utkan, “Çocuklar için çok önemli bir konuda bir aradayız. Tip 1 diyabetin fark edilebilirliğini arttırmak oldukça önemli. Destek sunan herkese teşekkür ediyorum. Sizlerle sesimizi daha güçlü duyuracağız.” dedi.

Kocaeli Üniversitesi Hastanesi Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Filiz Mine Çizmecioğlu Jones ise, bugün iyi bir diyabet bakımının sağlanması ile tamamen sağlıklı normal bir yaşam sürdürmenin mümkün olduğuna dikkat çekerek, “Sürekli kan şekeri ölçümüne olanak sağlayan sensörler, insülin kullanmakta olan tüm tip 1 diyabetliler için bir lüks değil, günümüz koşullarında elzem bir ihtiyaçtır.” dedi.

Diyabetli kişilerin yaşam kalitesini yükseltmek için glukoz izlem araçlarının (sensörlerin) SGK tarafından ödenmesine dikkat çekilen etkinlikte hep bir ağızdan “Sensörler tüm tip 1 diyabetlilerin hakkıdır.” diyen çocuklar mavi balonları gökyüzüne bıraktı.

- Booking -spot_img