Markuteri Parke Nedir?

Kategoride Diğer

Farklı birçok renge ve ağaç türüne sahip olan ve sürekli üretim alanı genişleyen parke çeşitlerinden biri olmaktadır. Özellikle klasik mekanlarda markuteri parke çok fazla tercih edilmektedir. Birçok madden oluşup iç içe geçmesiyle oluşmak suretiyle döşenen bir yer kaplama çeşidi olmaktadır. Özellikle markuteri parke oymacılık sanatını kendi bünyesinde barındırmaktadır. Özenle ve dikkatli yapılacak türlerden oluşmaktadır. Aynı model Bir daha aynı şekilde yapılmamaktadır. Bunun en büyük sebebi ahşaptan oluşabilecek desenin aynı doğrultularda oluşmamasıdır.

 El ile yapılan işçiliğin çok önemli bir yer oldu parke çeşitleri arasında bulunmaktadır. Son teknoloji olarak donatılmış ve üretilmiş makinelerde bulunan lazer kesimler sayesinde yapılmış ve bırakılmış olmaktadır. Farklı geometrik alanlar markuteri parke çeşidinde çok fazla ortaya çıkmaktadır. Ayrı ayrı işlenerek yapılıp karo bordür gibi modelleri mevcut olmaktadır. Bitkisel alanlarda da çok fazla gelişmiş olup insan vücudunda herhangi bir etkisi bulunmayan parke modellerindendir.

 El işçiliğinin çok fazla ön planda durduğu bir yapı olduğu için en ufacık bir hata bile yapılmamaktadır. Kişilerin istekleri dilekleri doğrultusunda istenilen tasarımlar ortaya çıkabilmektedir. Günümüzde bunlar makineler ileride değişik kombinasyonlar yapılarak yapılabilmektedir. Oldukça zengin ve gösterişli bir görüntüyü ortaya çıkarmaktadır.

Markuteri Parke
Markuteri Parke

 Markuteri Parke Kullanım Alanları Nelerdir?

 Bu tür parkelerin kullanıldığı alanlar genellikle lüks oteller kral daireleri kamu binaları mimari yapılar gibi yerlerde kullanılmaktadır. Asıl amaç mekanı daha büyük göstermek ve şatafatta durmasını sağlamaktır. Uygulandıkları alanlarda ya göbeğin ortasına ya da odaların kenarlarından yapılacak şekilde düzenlenmektedir. En önemli ve güzel özelliklerinden biri ortamı daha kaliteli bir hale getirmektedir. Bu yapıların ham maddesi genellikle ceviz, meşe, maun gibi ağaç türleri olmaktadır.

 Markuteri Parke Fiyatları Nasıl Olmaktadır?

 Bu parkeler kaliteli ağaçlardan üretildiği için fiyatlar artabilmektedir. Fiyatların hesapları genellikle ustalar tarafından yapılarak kullanılacak malzemenin kalitesine göre belirlenir. Malzeme ne kadar iyi olursa fiyatlar da o kadar artacaktır. El işçiliğinin çok fazla öne çıktığı bu dalda emek de olduğu için diğer parkelere oranla daha pahalı fiyatlar olabilmektedir. Yapıldığı zaman uzun süreli ve kaliteli bir şekilde kullanılmaktadır.

- REKLAM -
- Booking -spot_img