Kız ve erkeklerde Kocaeli gençlerinin bu başarıları alkışlanır

Kategoride Diğer

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen Anadolu Yıldızlar Ligi ANALİG Basketbol 2023 Sezonu 14 yaş grubu İl Karmaları Türkiye Birinciliği final müsabakaları Samsun’da yapıldı.

Kısa sürede zor gruplardan güçlü rakipleri yenerek başarıyla çıktılar.

Kız ve erkeklerde Kocaeli il karması takımlarımız 1,5 aylık zorlu grup, bölge ve Anadolu maçlarından sonra finallere kalarak önemli bir başarıya elde etmiştiler.

23-27 Ağustos 2023 tarihlerinde Samsun Yaşar Doğu ve Bahattin Ekinci Spor Salonlarında yapılan Türkiye Finallerine Erkeklerde; Kocaeli, Kayseri, İzmir, Tokat, Gaziantep, Samsun, Amasya, Diyarbakır, Sinop, Mersin, Balıkesir ve Sakarya Kızlarda; Kocaeli, Kayseri, Isparta, Bolu, Giresun, Rize, Antalya, Tekirdağ, İzmir, Zonguldak, Elazığ ve Batman olmak üzere her iki grupta 12’şer takım katıldı.

Sırasıyla Çanakkale’de gruplardan, Balıkesir’de çeyrek finallerden ve son olarak İzmir’de yapılan yarı finallerden başarıyla çıkan kız ve erkek genç il karması takımlarımız ilimizin adını Samsun’da yapılan Türkiye finallerine yazdırmıştılar. Gençler finallerde büyük başarı ile zorlu ve iddialı il takımlarını geride bıraktılar. 

Kız ve erkeklerde Türkiye 6. olduk

Samsun Bahattin Ekinci Spor Salonu’nda grup maçları şeklinde yapılan Kızlar Türkiye Finallerinde Kocaeli 14 yaş il karması kız takımımız Antalya’ya yenilirken, Isparta ve Elazığ’ı yenerek 5.’lik 6. maçında Kayseri’ye karşı kaybederek Türkiye 6.sı oldular.

Yaşar Doğu Spor Salonu’nda gerçekleşen erkekler final maçlarında Kocaeli il karması takımımız hakemlerin kurbanı olarak Balıkesir’e yenilirken, Amasya ve Mersin’i yenerek 5.’lik 6.lık maçında Bursa’ya yenilerek Türkiye 6. oldular.

Finale kadar gelmek bile büyük bir başarıydı.

Pandemi dönemi sonrası maç eksikliği ve 1 buçuk ay gibi kısa bir sürede hazırlık dönemi geçirmeden ilk defa birlikte oynayarak karma takımlarını oluşturan genç basketbolcularımızın 81 il karma takımı arasında kız ve erkeklerde aldıkları Türkiye altıncılığı büyük bir başarı olarak değerlendirildi. Gençlerimizin hakemlerin turnuva boyunca bolca verdikleri yanlı ve hatalı kararlarına ve olumsuzluklara rağmen Kocaeli karması kız ve erkek takımlarımızın finallere kadar gelmesi bile çok büyük başarılı olarak kabul ediliyor. Kocaeli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü basketbol takımları idareci ve antrenörleri Emrah Şensoy, Özden Tan, Umut Çavdar ve Çağdaş Genç nezaretinde maçlara çıkan gençlerimizi elde ettikleri başarıdan dolayı kutluyoruz.

Kocaeli’de başarılı bir basketbolcu nesli yetişiyor.

Turnuvaları izleyen ve yakından takip eden basketbol camiası ise Kocaeli’de basketbol potansiyelinin çok iyi olduğunu ve başarılı yeni nesillerin geldiğini gördüklerini ifade ederek Kocaeli takımlarının alt yapılarından yetişen gençlerin yakın dönemlerde ülke çapında ses getirecek ve başarılı olacak sporcular olacağını söylediler.

- REKLAM -
- Booking -spot_img