Havalı El Aletlerinin Kalitesi ve Kolaylığı

Kategoride Diğer

Bir hava kompresöründen gelen güç, çeşitli uygulamalar için kullanılır. Konveyör işletimi, ilaç üretimi veya plastik üretimi gibi güce aç endüstriyel amaçlardan, lastik şişirme ve ekipman temizliğinin basit kişisel kullanımlarına kadar her türlü şekilde çalışan basınçlı havalı el aleti bulabilirsiniz.

Basınçlı havayı kullanmanın en yaygın ve kullanışlı yollarından biri, havalı el aletleri olarak da bilinen pnömatik aletlere güç vermektir. Havayla çalışan aletlerin, imalat endüstrisinde veya aletlerin uzun süre çalıştırılmasını gerektiren herhangi bir ortamda alet kullanmanın ideal yolu olmasını sağlayan birçok avantajı vardır.

Hava aletlerini çalıştırmak için bir hava kompresörüne ihtiyaç duyulurken, birçok avantaj ev atölyesi için bile bir hava kompresörünün başlangıç maliyetinden daha ağır basmaktadır. Teknoloji yıllar içinde ilerledikçe, hava soğutucularına ve kompresörlere kolay ve ucuz erişim de vardır. Bazı işletmeler için hava araçları gidilecek tek yoludur, ancak diğer işletmelerin pnömatik aletlerin kullanımları için en iyi seçenek olup olmadığını belirlemek için işlevsellik ve uzun vadeli maliyetler hakkında biraz bilgi sahibi olmaları gerekir.

Havalı aletlerin kullanımında uygun gücü sağlamak için doğru hava kompresörüne de ihtiyaç vardır. Doğru olanı seçmek esas olarak kompresörün üretebileceği hava hacmini ölçen dakika başına fit küp (CFM) değerine ve kompresör tarafından verilen havanın kuvvetini ölçen inç kare başına pound (PSI) değerine bağlıdır.

Elektrikli aletlerden havalı aletlere geçişi düşünüyorsanız ve henüz bir hava kompresörünüz yoksa veya ihtiyaçlarınız için yeterli olmayan sadece küçük bir hava kompresörünüz varsa, bir hava kompresörünün başlangıç maliyetinin sizi geri tutmasına izin vermeyin. Alet maliyetindeki ve onarımındaki tasarrufların dikkatli bir analizi ve çok sayıda başka görev için kullanılacak basınçlı havanın sağladığı ilave fayda ile kaliteli bir kompresörün maliyetinin uzun vadede büyük bir dezavantaj olmayacağını göreceksiniz.

Havayla çalışan aletlerin en büyük faydaları şunlardır:

 • Hafif ve basit tasarım
 • Güvenilir güç kaynağı
 • Daha düşük takım satın alma ve bakım maliyetleri
 • Kullanım çok yönlülüğü
 • Güvenli güç seçeneği

Havalı aletlerin işiniz için doğru seçim olup olmadığına karar vermek için bilgi toplamaya çalışıyor olabilirsiniz ve burada karar vermenize yardımcı olacak birçok bilgi bulacaksınız. İster elektrikli aletlerle ister hidrolik aletlerle bir karşılaştırma arıyorsanız, havalı aletlerin avantajlarını ve dezavantajlarını keşfetmenize yardımcı olacak ayrıntılı bilgiler ve karşılaştırma listeleri sağlayacağız.

Hafif, Basit Tasarım

Her havalı aletin kendine ait bir motoru olmadığından (hava kompresöründen gelen gücü kestiği için), havalı aletlerin ağırlığı elektrikli muadillerinden önemli ölçüde daha hafiftir. Bu, özellikle uzun süre alet kullananlar için avantajlıdır. Havalı zımparalar, öğütücüler, püskürtme tabancaları ve kum püskürtme makineleri, çeşitli ortamlarda sürekli olarak çalışan araçlardan sadece birkaçıdır.

Ekstra bir motor hacmi olmadan, uzun bir günün ardından bile daha az kas yorgunluğu yaşayacaksınız ve aletin çalışması üzerinde daha iyi kontrol sahibi olacaksınız. Ayrıca, kullanım sırasında kavramak ve döndürmek için daha iyi olacak ergonomik odaklı bir tasarımın avantajından da yararlanacaksınız ve daha küçük boyut, bir dizi belirli uygulamayı tamamlamayı kolaylaştırıyor.

Tüm havalı aletler, elektrikli aletlerden çok daha basit bir tasarıma sahiptir, bu da daha az arıza, daha kolay onarım ve daha uzun ömür sağlar. İster kendi atölyenizde havalı aletler kullanın ister bir üretim hattında çalışan yüzlerce aletiniz olsun, aletlerin uzun vadeli maliyetlerini düşündüğünüzde bu çok büyük bir avantajdır. Havalı aletlerin hafif ve basit tasarımıyla ilgili diğer nitelikler şunlardır:

 • Bağlamak kolay
 • Çok düşük arıza oluşumu (aşırı ısınma, kısa devre veya elektrik çarpması riski yok)
 • Hızlı kullanıcı eğitimi
 • Daha az hareketli parça olduğundan bakımı kolaydır.

Düşük Maliyetlerin Keyfini Çıkarın

Elektrikli aletlerle, özellikle de çivi tabancası veya matkap kullanmak gibi düşük güçlü işlemler için düzensiz kullanımda daha düşük enerji maliyetleri göreceğiniz durumlar kesinlikle vardır. Bununla birlikte, aletler sürekli olarak kullanıldığında çoğu durumda havayla çalışan aletler en uygun maliyetlidir.

Hem aletlerin maliyetinde hem de enerji tüketiminde profesyonel uygulamalar için en fazla tasarrufu göreceksiniz. Bir hava kompresörü sisteminde enerji maliyetlerini kontrol etmenin birçok yolu vardır ve maliyetleri düşürmenin en iyi yolu budur.

10 yıllık bir süre boyunca enerji kullanımı, basınçlı hava sisteminin tahmini %76’lık en büyük masrafıdır. Tipik bir üretim tesisi için ekipman ve bakım maliyetleri  %12’dir.

Dükkanınızda ara sıra sadece bir veya iki alet kullanıyorsanız, havalı el aletlerinin daha düşük maliyetlerinden yararlanamazsınız. Bununla birlikte, güvenilir güç kaynağı ve düşük alet tükenme oranı, durumunuza daha çekici gelen fayda olabilir.

Hava kompresörünün maliyetini bir kenara bırakırsak, bir havalı el aletinin ilk satın alınmasının yanı sıra bakım ve değiştirme sıklığı, elektrikli eşdeğerinden daha düşüktür.

En Önemli Olduğu Zaman Güvenilirlik

Artan güç potansiyelinden bakımlı bir kompresör sisteminin stabilitesine kadar, havayla çalışan aletler iş yapmanın güvenilir bir yoludur.  Havayla çalışan aletlerin endüstriyel pazar için en büyük avantajları, sürekli kullanımın güvenilirliğidir. Daha az kırılma ve bakım, daha az kesinti anlamına gelir.

Milyon dolarlık bir fabrika kadar üretimi sürdürmek için aciliyeti olmayan bir oto tamirhanesi veya bir ahşap işleme tesisi bile aletleri ve güç sistemleri onları hayal kırıklığına uğrattığında rahatsızlık duyacak ve kar kaybı yaşayacaktır. Havalı el aletleri ile elektrikli aletleri karşılaştırırken, güç kaynağı ve ekipman çalışma süresinde güvenilirlik açısından havalı el aletleri en üst sırada yer alır.

Her Ortam İçin Çok Yönlü Bir Seçenek

Havalı el aletleri, bir hava kompresörünü çalıştıracak elektrik olmasa bile her ortama kolayca uyum sağlayabilir. Bir güç kaynağı olarak basınçlı havanın çok yönlülüğü, elektrik, doğalgaz ve son derece yanıcı benzin gibi diğer güç kaynakları ile karşılaştırılamaz. Basınçlı hava, petrol kulesi veya maden gibi yerlerde hava araçları için güç kaynağı olarak kullanılabilecek silindirlerde depolanabilir.

Hava hatları bazı durumlar için sorun olabilse de, basınçlı havanın güç kaynağı olarak güvenilirliği, ister kompresörü çalıştırmak için güvenilir elektrik bağlantısı kullanarak ister basınçlı hava depoları kullanarak havalı el aletlerini çok çeşitli uygulamalar için ideal bir seçim haline getirmektedir.

Hava kompresörü aracılığıyla basıncı ayarlama özelliği ile, görevleri yüksek güçlü kumlamadan düşük güçlü temizlemeye hızlı ve kolay bir şekilde değiştirebilirsiniz. Ayrıca verimli uygulamalara ve daha yüksek üretim hızına olanak tanıyarak havalı el aletlerinizin bağlantısını hızla kesebilir ve yeniden bağlayabilirsiniz.

Birçok endüstri, hidrolik sistemlerin sağlamadığı basınçlı havanın temiz ve kuru gücüne ihtiyaç duyar. Gıda, ambalaj, deri ve tekstil gibi birçok endüstride ürünlerin yağ veya diğer kirleticilerle kirletilmesi kabul edilemez.

Hava kompresörü sistemleri ayrıca hidrolik işlemlere kıyasla enerjinin işe daha yüksek oranda dönüştürülmesini sağlar. Basınçlı havanın akış hızı saniyede 20 mil’e (m/s) ulaşabilir, burada hidrolik uygulamalar 5 m/s’de bunun yarısını bile yönetemez. Bu avantaj, elektrikli el aletlerinin tüm kullanımları için geçerli olmayacaktır, ancak kaliteli üretimin daha yüksek hızlarda gerçekleşebileceği uygulamalar için havalı el aletleri, üreticileri ve tüketicileri etkileyen ekonomik faydaları olan hoş bir çözümdür.

Hava Gücünün Daha Güvenli Yolu

Basınçlı hava, sıcak, soğuk, aşırı sıcaklıklar olduğunda ve sıcaklıkta büyük dalgalanmalar olduğunda da aynı şekilde verimli çalışır.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere yüksek patlama, yangın ve diğer elektrik tehlikesi riski nedeniyle elektrikli aletlerin kullanılmayacağı çeşitli ortamlar vardır.

 • Madenlerde
 • Nemli veya ıslak koşullarda
 • Enerji araştırmaları için
 • Yanıcı veya patlayıcı maddelerin etrafında

Havalı el aletleri düzgün bağlanmadığında veya dikkatsizce kullanılsa bile, hava sıkıştırma sisteminin geri kalanına olumsuz bir etkisi olmaz. Elektrikli aletlerle ilgili tehlikelerin aksine, havalı aletler çok az risk taşır.

Herhangi bir alette olduğu gibi ve kendi güvenliğiniz için, aletin amacına uygun olarak nasıl kullanılacağına dair uygun bilgiye sahip olmalısınız. Bununla birlikte, genel sisteme bakıldığında, sistemin aşırı aşınması veya aşırı ısınması konusunda endişe edilecek çok az şey vardır.

Havalı Aletlerin Elektrikli Aletlere Karşı Avantajları

Elektrikli aletlerin hem kişisel hem de profesyonel kullanım için kesinlikle yeri vardır. Pil gücündeki teknolojik gelişmelerle birlikte, kablosuz aletler, kabloların güvenli olmayan koşullar yaratabileceği kullanımlar için en iyi seçim olabilir. Havalı el aletleri ile sağlanabilecek daha fazla güç ve güvenilirliğe ihtiyacınız yoksa, elektrik seçeneğinin kullanımınız için yeterli olduğunu görebilirsiniz.

Havalı el aletleri, profesyonel ortamlarda özellikle imalatta ayrıca otomobil ve ahşap işleme atölyelerinde daha yaygındır. Elektrikli el aletlerine kıyasla havalı el aletlerinin başlıca avantajları şunlardır:

 • Maliyet: Daha az hareketli parça ve daha basit tasarımlarla havalı el aletlerinin satın alınması ve bakımı daha ucuzdur.
 • Esneklik: Basınçlı hava, çeşitli ortamlarda ve çeşitli şekillerde bir güç kaynağı olarak kullanılabilir. Depolanmış basınçlı havayı uzak alanlar için kullanabilir ve dalgalanmalara veya sürekli uzun vadeli beslemeye her zaman hazır olan güvenilir hava hattı ile araçları ve görevleri hızla değiştirebilirsiniz.
 • Bakım ve Onarım: Daha az bileşenden oluşan aletlerin kendileri çok az bakım veya onarım gerektirir.  Hava sisteminin, havayı, sürtünmeyi azaltarak aletin ömrünü uzatan aerosolize edici bir yağlama yağı ile yağlanması gerekir. Elektrikli aletlerin bakım açısından pek bir yolu olmasa da, tam alet arızaları gibi onarımlar da çok daha yaygındır.
 • Emniyet: Havalı aletler her zaman elektrikli aletlerden daha soğuk çalışır ve elektrik çarpması, yangın riski gibi tehlikeleri tamamen ortadan kaldırır.
 • Ağırlık: Havalı aletler, daha hafif olmaları ve daha düşük işçi yorgunluğu nedeniyle genellikle daha yüksek bir üretim hızına sahiptir. Elektrikli aletler, motoru içerecek şekilde hacimli bir tasarıma sahip olma eğilimindedir ve tasarım, güçlendikçe daha da hantallaşır.

Kaynak: https://www.makinebo.com/

 

- REKLAM -
- Booking -spot_img