49. Altın Kiraz Festivali coşkulu başladı

Kategoride Diğer

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde Körfez Belediyesi tarafından bu yıl 49.’su düzenlenen ve üç gün devam edecek Altın Kiraz Festivali, kortej yürüyüşü ve mini konser ile başladı

KOCAELİ – Körfez Belediyesi tarafından bu yıl 49.’su düzenlenen Altın Kiraz Festivali düzenlenen kortej yürüyüşü ile start aldı. 9-10-11 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek olan festival kapsamında Necmettin Erbakan Kültür Merkezi önünde toplanan kalabalık, mehter takımı, TOGG ve Anadolu’nun da yer aldığı kortej ile Tütünçiftlik Kültür Merkezi önüne kadar yürüdü.

GENİŞ KATILIMLA YÜRÜYÜŞ

Yürüyüşe; Körfez Kaymakamı Uğur Kalkar, Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, Garnizon Komutanı Gökhan Güllüoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Koordinatörü Abdullah Köktürk, Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk, siyasi parti temsilcileri, meclis üyeleri, STK temsilcileri, Körfez Belediyesi Spor Akademilerinde eğitim gören öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

UZUN YILLAR BİRLİKTE KUTLAYACAĞIZ

Yürüyüş sonrasında ilk olarak Mehteran Takımı gösteri gerçekleştirdi. Mehteran’ın ardından sahneyi Körfez Belediyesi Halk Oyunları Ekibi aldı. Gösterilerin ardından konuşan Körfez Belediye Başkanı Şener Söğüt, “Bu yıl 49.’sunu düzenlemenin haklı gururunu mutluluğunu yaşıyoruz. Hep birlikte nice 50’leri, 60’ları göreceğimize de inancım tam” ifadelerini kullandı.

DOLU DOLU FESTİVAL

Festival kapsamında yoğun bir program hazırladıklarını belirten Başkan Söğüt, “İlk gün kortej ve mini konser, ikinci gün Kutsi konseri ve son gün şenliğimiz olacak. 18 Haziran’da da Taşköprü Yağlı Güreşlerimizi gerçekleştireceğiz. Dolu dolu bir festival olacak. Sanayi kenti olan ilçemizi turizmiyle, kültür sanatı ile tarımı ile bir çok noktada ‘başkent’ olarak geliştiriyor, güzelleştiriyoruz.

EN ÖNEMLİ SEMBOLLERİMİZDEN

Bu ilçemizin en önemli sembollerinden bir tanesi; Kirazımız. Yarımca Kirazımızın bir çok çeşidi var. Birkaç tanesi günümüzde üretilmiyor ama onların üretilmesi için gerekli adımları atıyoruz. Çiftçilerimize de bu anlamda önemli destekler veriyoruz. Vatandaşlarımıza ve çiftçimize kiraz fidanı dağıtıyoruz. Körfez’deki her evin bahçesinde mutlaka birkaç kiraz fidanı vardır. Bunların sayılarını arttırmak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” dedi.

AYRI BİR GÜZELLİĞİ VAR

Büyükşehir Belediyesi Koordinatörümüz Abdullah Köktürk’ün yaptığı kısa konuşmanın ardından son olarak konuşan Körfez Kaymakamı Uğur Kalkar, “Festivalin açılış kortejine katılan tüm Körfezli hemşehrilerimize teşekkür ediyorum. Ülkemizin her tarafında ayrı bir güzellik var. Bu güzelliklerden biri de burada yaşanıyor. 49 yıldır bu festival düzenleniyor. Bugüne kadar emeği geçen kurum kuruluşlarımıza tüm Körfezlilere gönülden teşekkür ediyorum” dedi.

RENKLİ GÖRÜNTÜLER VARDI

Yapılan konuşmaların ardından Körfez Belediyesi Sanat Merkezi öğrencileri tarafından mini bir konser gerçekleştirildi. Gruplar halinde sahneye çıkan minik sanatçılar, performansları ile tam not aldı. Eğitmenlerin de sahne aldığı gecede, Başkan Şener Söğüt de gençlerle birlikte horon tepti.

 

- REKLAM -
- Booking -spot_img