12’nci Kozmetik Kimyası Kongresi Yapıldı

Kategoride Diğer

“Uluslararası 12’nci Kozmetik Kimyası, Üretimi ve Standardizasyonu Kongresi” Gebze Teknik Üniversitesi ve Kimyagerler Derneğinin ortak organizasyonu ile gerçekleştirildi.

Kozmetik endüstrisi ile akademiyi bir araya getirmek suretiyle alandaki gelişme ve yeniliklerin birlikte tartışıldığı 12’nci Kozmetik Kimyası Kongresi, Kimyagerler Derneği ve Gebze Teknik Üniversitesi’nin ortak organizasyonu ile 18-20 Şubat 2022 tarihleri arasında Antalya’da Susesi Resort’ta “uluslararası” bir bilimsel toplantı olarak gerçekleştirildi. Kongre programında davetli konuşmacılar, sözel sunumlar, poster sunumları, kurslar ve workshoplar yer aldı. Kongreye Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ)  Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan ASLAN, Kongre Başkanı ayrıca GTÜ Temel Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan ALTUNDAŞ, Kongre Başkan Yardımcısı GTÜ Kimya Bölümü Öğr. Üyesi Dr. İrem KULU, GTÜ Kimya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Serap BEŞLİ, Prof. Dr. Ahmet Ceyhan GÖREN, Prof. Dr. Gönül Yenilmez ÇİFTÇİ, Arş. Gör. Dr. Aişe ÜNLÜ, Arş. Gör. Fatma Albayrak, Arş. Gör. Duygu Palabıyık ile Gümrük ve Ticaret Eski Bakanı Cenap AŞÇI, Sağlık Eski Bakanı Kazım DİNÇ, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim ÇAPAK ve çeşitli bakanlıklardan üst düzey yöneticiler, farklı üniversitelerden akademisyenler, özel sektör, kamu ve kurum temsilcileri katıldı.

Bu kongre vesilesiyle kimya biliminin merkezi bir bilim olarak sağlık, yaşam bilimleri ve teknoloji ile yüzyıllara dayanan derin ilişkilerini göz önünde bulundurarak sorunlara multi disipliner bir bakış açısı kazandırmak amacıyla kozmetik bilimi ve kozmetik sektörü ile yolu kesişen bütün paydaşları 12. Kozmetik Kongresi çatısı altında bir araya getirmek amaçlanmış ve başarılı bir kongre düzenlenmiştir.

GTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan ASLAN açılışta yaptığı konuşmasında programın amacını ve kazanımları şöyle değerlendirdi: Gebze Teknik üniversitesi Türkiye Kimya sanayisinin tam ortasında yer almakta. Bölgedeki kimya sanayii ile üniversite sanayii iş birliğini geliştirici çalışmalar yapmaktayız ve yapmaya da devam edeceğiz. Üniversite bünyemizde bulunan Kimya ve Kimya mühendisliği bölümlerimizin akademik kadrosu hem ulusal hem de uluslararası seviyede rekabet edebilir konumdadır. Bunu rahatlıkla söylebilirim. Üniversite olarak hem nitelikli insan kaynağı hem de laboratuvar imkanları ile kimya sanayimize destek vermeye hazır olduğumuzu da bir kez daha yinelemek isterim.

Üniversitemizin Teknoparkında hali hazırda kimya sektöründen firmalarımız bulunmakla birlikte bu sayıyı artmasını da gönülden diliyorum.Gebze Teknik Üniversitemiz ile Kimyagerler Derneğinin bu yıl ortaklaşa düzenlediği ve 12. Yılını deviren Kozmetik Kongresi hem sektörel hem de akademik anlamda dolu dolu bir programa sahip. Kozmetik alanının aslında nasıl bir derya deniz olduğunu kamuoyu ile paylaşma noktasında bu tarz akademik kongrelerin çok önemli olduğuna inanmaktayım. Kozmetik ar-ge’sinden, nanoteknolojiye, nanobiyolojiden, klinik çalışmalara kadar son derece geniş ve kapsamlı konu başlıkları ile bu yıl da Kongremizin akademik ve sektörel çıktılarının çok değerli olacağına inancım tamdır. Bu vesileyle bu kongrenin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.

- REKLAM -
- Booking -spot_img